امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی اینترنت و استفاده روز افزون مردم از فضای وب، ضریب خطر حملات به وبسایت‌ها افزایش یافته است. که البته می‌توان با استفاده از سرویس‌های کپچا‌ موجود این ضریب خطر را کاهش داد و امنیت سایت را افزایش داد. در این مطلب به معرفی انواع کپچا‌های موجود می‌پردازیم.

captchaـax

کپچای تصویری حاوی حروف:

از ساده ترین نوع میان انواع کپچا در میان وبسایت‌ها و وبمسترها می توان به کپچای تصویری حاوی حروف نام برد. در این نوع تعدادی حروف به صورت کمی پیچیده و ناخوانا در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و کاربر باید آنها را تشخیص داده و تایپ کند.

sound captcha

کپچای صوتی:

در این نوع از کپچا سیستم حروفی را به صورتی صوتی برای کاربر پخش می‌کند و کاربر باید حروف پخش شده را تشخیص و تایپ کند. این نوع کپچا بیشتر برای کسانی طراحی می‌شود که توان دیدن تصاویر استفاده شده در سایر کپچا‌های مورد استفاده را نداند.

recaptcha

کپچای تشخیص تصاویر:

این نوع کپچا که میان انواع کپچا‌های موجود کمی امن تر می‌باشد، به این صورت عمل می‌کند که با نمایش چندین عکس مختلف، از کاربر خواسته می‌شود که عکس‌های با موضوعی خاص را تشخیص داده و آن‌ها را انتخاب کند.

solve-captcha

کپچای حل مسئله:

در این نوع کپچا، از کاربر خواسته می‌شود که یک عملیات ریاضی مانند جمع 2 عدد یا کسر آن را محاسبه در کادر مقابل آن بنویسد و یا به شیوه دیگری آن را وارد کند. در این نوع کپچا ترکیبی از کپچای حروف و منطق دیده می‌شود که به صورت موقت مناسب است، اما با تحلیل حالات آن کپچا بسادگی حل می‌شود.

captcha_game

کپچای بازی:

نوعی دیگر از کپچا که به تازگی معرفی شده و در حال گسترش میان وبسایت‌ها است، کپچای بازیست. این سیستم شامل یک بازی بسیار ساده، سریع و قابل فهم برای همه کاربران است. در این نوع کپچا از کاربر خواسته می‌شود که بازی (مانند حل یک پازل ساده یا ...) را انجام داده و با این تعامل هویت خود را تایید کند. این نوع کپچا به دلیل تنوع بالا، از انواع دیگر بسیار امن‌تر می‌باشد.

منابع